top of page
Поиск
Фото автораiladzhun

Як захиститися від грипу, а підхопивши вірус, пережити його без ускладнень



Хворіти на вірусні захворювання чи не хворіти – не в цьому питання. Адже вірусів у оточуючому середовищі – безліч. Їх різновидність постійно зростає як кількісно, так і змінюється якісно. Не маючи змоги побачити, а отже – ухилитись від зустрічі та попередити захворювання, кожна людина повинна знати основні умови більш безпечного перебігу інфекційного захворювання.

Отже потрібно зберегти життя під час хвороби, запобігти не тільки найближчим, а й віддаленим ускладненням, що неодмінно виникають при необачному супроводженні будь-якої інфекції. А тим більше такої досить небезпечної – як грип. Зазвичай ми починаємо готуватися до епідемії грипу задовго до її початку. Хтось робить собі протигрипозне щеплення, хтось купує в аптеках імуномодулятори, а хтось жахається кожного, хто кашляне чи чхне. Чому люди так бояться цієї хвороби? Передусім тому, що захворювання на грип часто ускладнюється іншими хворобами, провокуючи загострення патологічних процесів в організмі. І трапляється, що підхопивши одну хворобу (грип), людина потім довго (інколи все життя) лікується від інших: серцево-судинної недостатності, ниркових захворювань (гломерулонефрит, пієлонефрит), запальних або обмінно-дистрофічних захворювань суглобів тощо. Чому так відбувається? І як уберегтися від грипу та його небезпечних наслідків? Про це розмова із завідувачем відділу фітотерапії, системних методів профілактики та реабілітації науково-виробничого об’єднання „Юстас” Борисом Скачком. Вірус грипу передусім небезпечний токсинами, які він виробляє як продукти своєї життєдіяльності. Тим паче, що він продукує їх у великій кількості. Для людини ці речовини є дуже небезпечними. Ситуація ускладнюється тим, що у багатьох організм і без того переповнений токсинами (з їжі, води, повітря). Тому привнесені вірусом стають останньою краплею, яка перевантажує внутрішні системи, спричинюючи в них серйозні ушкодження. Чи можна цього уникнути? Так. Якщо правильно поводитися під час перебігу хвороби.

Людина, як автомобіль, без води перегрівається та „закипає” Перше правило, якого потрібно дотримуватися людині, що захворіла на грип, — багато пити. Вода – це найпростіший фізіологічний засіб для виведення з організму отруйних речовин. Саме за допомогою рідини вони виділяються з сечею через нирки та з потом через шкіру. Але у разі захворювання, яке супроводжується підвищенням температури, організм постачає нирки рідиною в останню чергу. Бо передусім спрямовує її на охолодження організму через легені й шкіру. За підвищеної температури на кожен додатковий градус з організму виділяється по1 л води через шкіру й легені. Тому, якщо людина п’є воду в недостатній кількості, насамперед з ладу виходять нирки, а токсини залишаються в організмі, „шукаючи” собі інші цілі. Якщо ж людина п’є зовсім мало і вже бракує рідини й на охолодження, організм починає перегріватися, температура піднімається вище й вище – до 40–42° С. Треба зазначити, що така висока температура в більшості випадків пов’язана зі значним зневодненням організму. Дивно, що люди цього не усвідомлюють. Адже якщо сухе голодування за 5 діб призводить до незворотніх змін в організмі, то у випадку підвищення температури тіла на 2° людина зневоднюється значно швидше – за 2–3 доби. У випадку, якщо з автомобіля злити воду, його двигун відразу закипить. Організм людини так само потрапляє в авральну ситуацію. Тож людина, яка вживає мало рідини, хворіючи на грип, може зістарити свої органи на 20 років. Або, підтвердивши статистику, швидко досягти ускладнень.

Що робити тим, хто не звик багато пити Однак треба зауважити, що якщо людина до хвороби пила мало, то навряд чи зможе різко збільшити вживання рідини. Це треба робити поступово, інакше можуть з’явитися набряки. Особливо це стосується літніх людей, що мають проблеми із серцево-судинною системою, нирками, а також тих, хто мало рухається. Тож зазвичай у людей, які „не дружать” з водою, грип перебігає в складнішій формі. Тим паче, що їхній організм більше перевантажений токсинами. Який же вихід? У цьому випадку потрібно застосовувати допоміжні засоби, які б сприяли розрідженню крові та виведенню токсинів, навіть в разі вживання меншої кількості води. До таких допоміжних засобів належить розробка київських учених мінеральна композиція „Енергія життя”. Річ у тім, що під час авральних для організму ситуацій (стрес, хвороба) мембрани клітин втрачають заряд, потрібний для обміну речовин. У забрудненому організмі також втрачається сила заряду, а отже гальмуються обмінні процеси. „Енергія життя” підзаряджує мембрани, особливо клітин крові (еритроцитів). За рахунок збільшення об'єму плазми сприяє розрідженню крові, а відтак знімає навантаження з серця, судин, знижує артеріальний тиск, запобігає утворенню тромбів. Одночасно збільшений об'єм плазми крові дозволяє активніше виводити продукти обміну речовин, токсини вірусу грипу. Таким чином відбувається профілактика інфарктів та інсультів, від яких щороку гине більше 200 000 українців, та стільки ж стають інвалідами. Завдяки своїй здатності віддавати вільні електрони, „Енергія життя” одночасно є ефективним засобом боротьби з вільними радикалами, які спричинюють запальні процеси в організмі. Бо вільний радикал – це молекула без електрона. Якщо ж до неї приєднується електрон – вільний радикал зникає. Дуже важливо, що згаданий засіб виготовлений на основі вітчизняного природного матеріалу – карпатської глини.

П’ять ознак ускладненого перебігу грипу Перша ознака ускладненого перебігу грипу – недостатнє виділення сечі. Таким чином організм сигналізує людині: „я зашлаковуюся” або критично висихаю. Що робити на цьому етапі – зрозуміло й дитині. Додавати рідину зі зменшеним поверхневим натягом – тобто з додаванням «Енергії життя». Друга ознака ускладнень при грипі — це поява ознобу. Він означає, що організм, щоб не втратити останню вологу, звужує судини шкіри для того, щоб зберегти хоча б трішки рідини для функціонування серцево-судинної системи. При тривалих ознобах шкіра стає холодною й вологою – це третя ознака ускладненого перебігу грипу. Занадто прискорений пульс – четвертий симптом, який має насторожити. На кожен градус підвищення температури додається по 8–12 пульсових ударів. Тож якщо у людини за нормальної температури пульс дорівнює 72 ударам за хвилину, то коли температура підвищиться до 38,6°С, сягатиме 96 ударів. 100–120 пульсових ударів за хвилину – такий стан свідчить про те, що людина неправильно супроводжує хворобу, мало п’є, але організм якось справляється з ситуацією. У цьому випадку знову ж таки потрібно збільшити вживання рідини. Бо 120 ударів за хвилину – це наслідок того, що кров стала занадто густою і організму тяжко її перекачувати, а отже виникає загроза утворення тромбів і виникнення тромбоемболії. Особливо це небезпечно для тих, хто має варикозне розширення вен, геморой, а також людей зі слабким серцем. Бо разом зі скороченнями пауз між ударами скорочується й час для відпочинку серцевого м’яза. А воно й так працює в екстремальній ситуації – за високої температури та токсичного перевантаження. А ще порушується його скорочувальна здатність. І воно стає неспроможним забезпечити весь організм, а, найголовніше, – імунну систему кров’ю. Навіть при такій досить загрозливій ситуації вживання «Енергії життя» є досить помічним, але не відміняє додаткового вживання рідини. Якщо ж пульс наближається до 130 ударів за хвилину, потрібно, не зволікаючи, викликати карету швидкої допомоги. Бо в таких умовах починає страждати не лише серце, а й мозок (ймовірні галюцинації), а також нирки та печінка. Біль у м’язах – п’ята ознака неправильного супроводу хвороби. Адже токсини – це окисники, не виходячи з організму, вони „шукають” простір для діяльності, спричинюючи запальні процеси в тканинах. І об'єм тканин з запальним процесом значно збільшується, а ускладнення накочуються одне за одним. У такому випадку дуже ймовірним є ускладнення не тільки з боку суглобів, а й аутоімунний процес у нирках (гломерулонефрит), виникнення ураження клапанного апарату серця з формуванням пороку. Часто погіршення стану хворого настає вночі. Адже в цю пору доби людина спить, тож не вживає рідини. Хоча як би це було тяжко, але під час вірусного захворювання цю практику потрібно змінити і пити навіть серед ночі — що частіше, то ліпше.

Що пити під час хвороби Що краще пити? Не чисту воду, а з вмістом органічних кислот – це компоти, варення (яблучне, вишневе, перетерта з цукром журавлина), соки, чай з лимоном. Вони змінюють рН крові, посилюючи сечовиділення, за рахунок чого одночасно задіюється механізм охолодження та очищення організму. Що стосується популярних калини й малини, то їх краще долучити пізніше, після зниження температури. Річ у тім, що ці ягоди містять природний аспірин, а тому спричинюють зниження температури й посилене потовиділення. При цьому нирки залишаються без води. Але нирки — потужніша за шкіру очисна система. Тому під час хвороби потрібно дбати, щоб передусім вона була задіяна. Температура питва має бути помірно теплою – близько 40°С. Бо ні холодна, ні гаряча вода не всмокчеться в кров, доки не набуде помірної температури, а отже втрачатиметься дорогоцінний час. А зі зниженням темпу засвоєння рідини зменшується і спроможність організму охолоджуватись та виводити токсини. Зазвичай у холодну пору року в наших оселях занадто сухе повітря, не вистачає вологості. Це також сприяє додатковій втраті рідини через легені, зневодненню організму, особливо під час хвороби. Тому в кімнаті, де перебуває хворий, потрібно зволожувати повітря, поставивши на батарею посудину з водою чи мокру полотнинку.

Чим шкодять жарознижувальні пігулки Жарознижувальних засобів краще уникати. Звичайно, якщо людина п’є достатньо рідини і температура не перевищує 39°С. Бо якщо „збивати” температуру, в організмі виробиться мало інтерферону, який знешкоджує віруси й бактерії, тому він стане беззахисним перед хвороботворними бактеріями. Внаслідок цього грип може ускладнитися бронхітом, отитом, пневмонією, гайморитом, артритом, міозитом, енцефалітом та іншими захворюваннями. Хворіти на грип потрібно в постелі. Тим, хто рветься на роботу, потрібно пам’ятати, що вони не просто перевантажують організм, а вкорочують своє життя на кілька років. Та наражають на небезпеку оточуючих. Для того щоб запобігти ускладненням, доки тримається температура, потрібно лежати в ліжку. Як температура нормалізується, слід хоча б два-три дні побути вдома, дати можливість організму відновитися після хвороби. Адже інтерферон починає вироблятися лише на п’ятий день хвороби. Лише в цьому разі людина вийде на роботу здоровою і працездатною. Коли і що можна їсти хворому Що стосується їжі, то на період значного підвищення температури від неї краще утриматися. Річ у тім, що процес травлення також потребує рідини. І лиш щось потрапляє до шлунка, відразу вся вода організму спрямовується до цього органа. А найпотрібніша в період хвороби функція – виведення токсинів, на цей час загальмується. Найлегша їжа – кефір, перетравлюватиметься в шлунку протягом години, відтак протягом цього періоду токсини накопичуватимуться в організмі. Якщо ж людина з’їсть щось „суттєвіше”, наприклад білкову їжу, особливо тваринного походження, то цей процес затягнеться ще надовше. Тож якщо людині дуже хочеться їсти, доцільніше приготувати їй „густий” напій з варення, меду чи рідкий кисіль, які потрібно трохи пожувати в роті (обробити слиною). Тоді вони засвояться за лічені хвилини, наповнивши організм енергією. Та не дуже уповільнять темп засвоєння рідини. Коли температура починає знижуватися, хворому можна дати поїсти (якщо в нього є бажання). Це має бути молочно-овочева дієта, каші, легенький супчик. А ось м’яса чи риби вживати не варто. Білкова їжа в раціоні людини у цей час потребує для травлення активізації процесу обміну речовин, який супроводжується підвищенням внутрішньої температури. А це не зовсім потрібно в даній ситуації. Зазвичай у разі вірусних захворювань радять приймати вітамін С. Він справді є помічним, але в натуральному вигляді – у соках, лимонах, настій шипшини тощо. Що ж стосується синтетичного, то він негативно впливає на наднирникові залози, які виділяють гормони для підтримання тонусу судин, а отже при ймовірному передозуванні може спричинити різке падіння артеріального тиску.

Як виникають ускладнення З вище сказаного стає зрозумілим, що більшість випадків ускладнень виникають у людини саме внаслідок нестачі рідини в організмі. Судини страждають через занадто густу кров, серце й нирки через надмір токсинів, які, не маючи змоги вийти з організму, „звалюються” на них. Перелік „мучеників” можна продовжувати. Приміром, бронхолегеневі ускладнення при недостатньому вживанні рідини спричинені пересиханням слизової оболонки цих органів, внаслідок чого на них утворюється кірка, під якою швидко розвиваються бактерії. Захворювання суглобів, які також часто виникають після „складного” грипу, зумовлені потраплянням в них токсинів, які не виводилися нирками й накопилися надмірно в організмі, а потрапивши в суглоби викликали запалення. Після цього в них можуть активно розвиватися будь-які бактерії та інфекції. Нирки й суглоби – дві чітко взаємопов’язані системи. Ще однією мішенню токсинів є ендокринні органи. Тож поштовхом до виникнення захворювань щитоподібної залози, фіброміоми, мастопатії також може стати грип. Адже ці хвороби спричинюються змінами гормонального фону у випадку неправильного супроводження грипу.

Як запобігти інфікуванню вірусом грипу Вітамін А – це чудовий профілактичний засіб. Він посилює вироблення секретів, які „змивають” всі віруси. Тому склянка морквяно-гарбузового соку зранку (краще з якимось жиром) зміцнить імунний захист перед атакою вірусів. Щодня особливо в період епідемії потрібно вживати часник і цибулю. По-перше, в них містяться вітаміни А, С; по-друге, багато селену — мікроелементу, який запобігає процесам мутації вірусу всередині клітини. Ще один популярний противірусний засіб – змащування слизової оболонки носа оксоліновою маззю. Вона перешкоджає вірусу проникнути в організм. Але лише за тієї умови, що людина дихає носом. Якщо ж вона дихає ротом або багато говорить у присутності вірусоносія, то вірус потрапить в організм через рот, а отже оксолінова мазь не допоможе. До речі, слизову оболонку носа можна ще й змащувати розчином мила чи настояною на часнику олією, які, подразнюючи, також посилюють виділення секрету з вітаміном А. Імуномодулятори та адаптогени (настоянка женьшеню, елеутерококу, родіоли рожевої тощо) теж можна вживати з профілактичною метою – двічі на тиждень по 20 крапель вранці. Але якщо відсутні темні круги під очима. Контрастний душ також належить до профілактичних протигрипозних засобів. Він регулює стан нервової системи й оптимізує реакції організму на всі катаклізми, з якими йому можливо доведеться зустрітися. Чого не треба робити – то це боятися. Бо якщо людина, побачивши хворого на грип, злякалася і подумала, що вона неодмінно заразиться, її організм зреагує на цей стрес викидом гормонів наднирникових залоз, які пригнічують імунну систему. Тоді організм справді стане беззахисним перед будь-якою інфекцією.

Опубліковано в газеті «Здоров'я та довголіття» 26.02.2008р.

2 просмотра0 комментариев

Comments


bottom of page